květen 2012

Celé číslo ke stažení ikona 3.33MB

květen 2012

Z obsahu čísla:

Dobrými zprávami proti blbé náladě

„Jaký šel, takovou našel“, říkává se a já to mohu potvrdit. Negativních zpráv dostávám stovky a stovky po internetu. Pořád si někdo na něco stěžuje, zasílá dál různé zkreslené či neověřené zprávy, reprodukuje informace pomlouvající vše, co se zde děje.

A když náhodou je někdo „dobrý“, tak je to prý proto, že se přetvařuje. Když se někdy po e-mailu zeptám: „Máte to ověřeno? Můžete mi sdělit, kde to bylo publikováno a kým?“, setkávám se často i se sprostou odpovědí. Jako bych byla estébák. Nebo mne hned obviní, že jsem si asi „nakradla“, když se zastávám někoho dalšího. Zvláště jsou mně protivné spiklenecké teorie, jejichž zastánci jen otravují vzduch sobě i těm ostatním.

Ale při svých přednáškách v různých městských knihovnách a farách v této zemi se setkávám s úplně jiným obrazem této společnosti. Vynikající organizace Český Západ začleňuje Romy do práce a má dokonce již prodejny jejich výrobků pod názvem Buťik. Ten háček je důležitý pro odlišení od jiných butiků, ve kterých si za vysoké ceny koupíte pseudomódní zboží. Klub Sisyfos pořádá každý měsíc přednášky (na té poslední v Kladně jsem byla) s různými náročnými tématy a nemusí to nijak inzerovat.

Lidé si to sdělují sami mezi sebou. Tzv. univerzity třetího věku jsou v každém větším okresním městě a spolupracují s dalšími občanskými sdruženími. Platí se za to vstupné, a přesto jediným problémem je najít dost velký sál i v relativně malém městě. V Letohradu museli přednášku dvakrát posouvat do jiného, většího prostoru. V dřívějších prostorách továren jsou dnes velice milá zákoutí,  ve kterých mladí lidé vystavují svoje obrazy, keramiku, prodávají to skoro zadarmo a ještě k tomu
nabízejí čaj a vysvětlí vám, jak se má správně připravit. Ostatní – zvláště my staří a starší – obecně tyto mladé lidi odsuzujeme a domníváme se, že negativní postoj k nim v nich vzbudí lásku vůči těm, kteří již nejsou v období mládí. Na konkrétní dotaz, kdo podle odsuzovatelů je z těch mladých
lidí tak špatný, zda mají oni osobně negativní zkušenosti s mladými lidi, se mne zeptají, zda vůbec čtu noviny nebo zda se dívám na televizi. Nebo odpoví: „To je jasné, všichni jsou takoví a nejraději by nás staré již viděli na lopatě. Nemají úctu ke stáří.“ A zase se mně vybavuje další přísloví: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Kdyby ti, co pořád nadávají, se pokusili sami pozorně dívat kolem sebe a svoji mizernou náladu neposílali dál a dál, tak by i jim připadal svět lepší. Nejen svět, ale i ta naše republika, za kterou neseme odpovědnost.


Jiřina Šiklová, 2. 5. 2012
pro Krušnohorský LUFT / Herzgebirge