V Červnovém čísle přinášíme

11.06.2014
  • Rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou
  • Historii zaniklé obce Chaloupky
  • Informace o Meinlově továrně v Perninku
  • Článek o lesnocké konferenci v Oberwiesenthalu
  • a jako obvykle mnoho dalšího

Lesníci z celého Německa hledali inspiraci v Krušných horách
Ve dnech 15-17.5.2014 se konala v Oberwiesenthalu Spolková konference Pracovní společnosti pro přírodě blízké lesnictví (ANW Bundestagung). Téma konference bylo:

 Les budoucnosti s jedlí bělokorou – Znovuvnášení, lovecké strategie a vhodné struktury lesa


ANW je sdružení lesníků, vlastníků lesa a vědců Německa, založené v roce 1950, které spojuje snaha o zodpovědné trvale udržitelné a přírodě blízké obhospodařování lesa bez využití holin.  Členové ANW důsledně pracují na ekonomické a ekologické optimalizaci jimi obhospodařovaných lesů. ANW má samostatné pobočky v jednotlivých spolkových zemích. ANW je součástí Evropské organizace sdružující příznivce přírodě blízkého hospodaření v lesích Pro Silva.
Cíle ANW
- Celostní pojetí lesa,  jako trvalého, rozmanitého a dynamického ekosystému
- Přirozené procesy lesních ekosystémů se využívají k optimalizaci hospodaření
- Ekonomické cíle stojí v popředí, trvale je jich však možno dosáhnout jen při respektování
   ekologických zásad.
- Sociální a ochranné funkce lesa jsou plněny dle specifik regionu
- Různá vývojová stadia lesa jsou zastoupena na jedné ploše a ne vedle sebe
První den konference byl věnován proslovům hostů a odborným referátům.
Předseda spolkové ANW Hans von der Goltz  přivítal v hotelu am Fichtelberg v Oberwiesenthalu přes 400 účastníků z Německa i zahraničí, z českého pohledu byla překvapivá i účast ministra zemědělství  Franka Kupfera a hejtmana kraje Krušné hory pana Vogela.  Zvláštní poděkování patřilo předsedovi Saské pobočky  ANW  a vedoucímu lesní správy Eibenstock Stephanu Schusserovi za skvělou organizaci konference.


V úvodu upozornil Hans von der Goltz, že les kromě vlastníků užívá i mnoho různých zájmových skupin, sportovci a turisté, jejichž zájmy zejména prosazují regionální politici, ochránci přírody, myslivci, vodohospodáři a mnoho dalších. Zájmy některých skupin jsou však v přímém protikladu a navíc se každá skupina snaží své požadavky na les maximalizovat na úkor ostatních skupin. Úkolem lesníků je tyto požadavky na les korigovat, a obhospodařovat les takovým způsobem, aby pokud možno současně naplňoval co nejširší spektrum oprávněných požadavků.   
„Les budoucnosti“ zní jako velká výzva, a tou také je. Riziko velkoplošných rozvratů lesa vzrůstá se stále častějšími extrémy počasí v důsledku klimatické změny. ANW propaguje již mnoho let, částečně proti obecnému trendu, smíšený strukturálně bohatý les, jako reakci na toto vzrůstající riziko.  Hans von der Goltz zdůraznil, že  „les budoucnosti“ , je les, který díky své rozmanitosti a směsi stanovištně odpovídajících dřevin může na vlivy klimatu reagovat daleko více způsoby, než stejnověký les věkových tříd s pouze jednou dřevinou.


V Krušných horách patřily dříve do horského smíšeného lesa smrk, buk a hluboce kořenící jedle.  Tato však za posledních 150 let díky imisím, upřednostňováním stejnověkých smrčin a příliš vysokým stavům spárkaté zvěře z lesních porostů téměř zmizela. Poté následovaly velkoplošná poškození lesů.
Stephanu Schusserovi a jeho lesníkům se podařilo v posledních 20 letech na cca. 20.000 ha úspěšně vrátit jedli bělokorou do horského smíšeného lesa. Z tohoto důvodu se konference ANW koná v Krušných horách, pro poučení  jaké cesty vedly k tomuto úspěchu.
Vložit foto: FV OWithal2014_24.JPG 
Popisek: Stephan Schusser vysvětluje úspěšné strategie lovu
ANW je známá svou praktickou orientací, proto se další referáty týkaly otázek spojených s jedlí bělokorou.
Druhý a třetí den byly věnovány exkurzím a venkovním ukázkám
Osm autobusů a několik mikrobusů rozváželo účastníky na jednotlivé exkurzní trasy. Jednotlivé exkurzní body s ukázkami  byly zaměřeny vždy na konkrétní ,  dílčí téma.  Na každém stanovišti se rozpoutala živá diskuse, bylo zajímavé sledovat rozdílný přístup i zkušenosti lesníků z jednotlivých spolkových zemí i zahraničí.
Ukázky postihovaly značnou část lesního provozu, od vyvětvování cenných listnáčů, přes těžební technologie, způsoby hodnocení úspěšnosti podsadeb, optimální tloušťkovou strukturu lesních porostů až po myslivost.